Kulturní akce - Festival Slámování : Slamáci - sochy ze slámy


Česky (cz) English (en)


O slamácích

Technologie slámování je originální a vznikla v Červené Řečici v hlavě Jirky Jedličky, studenta Vysoké školy uměleckoprůmyslové ve Zlíně, člena ŠVAGRA a Spolku, rodáka z Červené Řečice. Domovem vytváření slamáků je zámek v Červené Řečici, ale slámovali jsme už i na českých vánocích v Praze na Zličíně, na Dni země na Černém Mostě, na Dni země v Brně, na hradě Veveří, v Praze na Klamovce, na festivalu Rekordů a kuriozit v Pelhřimově a jinde. Nejprestižnější výstava slaměných objektů - slaměného Betlému - zatím byla u katedrály sv. Víta v Praze v roce 2005 a 2006, v období od adventu až do Tří králů. Víme, že se podle našeho vzoru i jinak se slámuje i v jiných koutech Čech, někde slámu také nahrazují senem. V každém případě je dobře, když se nezahálí a tvůrci mají radost z tvorby. A o to jde.

Vytváření slamáků je přímo závislé na fantazii a dovednosti tvůrců. Za 10 ročníků se určité motivy opakují, jako například brýle, Eiffelova věž aj., ale vznikají i neustále nové varianty, takže stále lze mluvit o originalitě tvůrců.

Jaké slamáky je možné vytvářet?

Je možné vytvářet dvoj i trojrozměrné objekty, velké několik centimetrů i několik metrů.

Slamáci (158.3 kB) Slamáci (158.9 kB) Slamáci (136.6 kB)

Jaký je postup při výrobě?

Nejprve je nutné vytvořit kostru z 6 až 10 mm drátu, která se obalí slámou. Sláma se upevní na kostru provázkem, nejlépe sisalovým, který vhodně barevně ladí se slámou.

Postup při tvorbě - kostra (87.1 kB) Postup při tvorbě - obalení slámou (100.3 kB)

Jaké motivy vznikají?

Nejčastěji jsou zřejmě zpodobňovány zvířecí motivy. V rámci Slámování vznikl pes, kočka, slon, klokan, škorpion, žába, čáp, praještěr, kačenky, Olgoj Chorchoj, želva, králíci z klobouku, vážka, opice atd. Vznikají i abstraktní motivy, symboly, pohádkové bytosti, užitné předměty, dopravní prostředky, ozdoby aj.

Slamáci - zvířecí motivy (163.1 kB) Slamáci - zvířecí motivy (200.6 kB) Slamáci - zvířecí motivy (123.3 kB) Slamáci - zvířecí motivy (152.1 kB)

Jak dlouho trvá výroba slamáka?

Záleží na složitosti objektu. Jednoduchý slamák trvá tak 2 hodiny, složitější je vyráběn v týmu i několika lidí a trvá třeba 4 - 5 hodin.

Výroba slamáka v týmu lidí (183.0 kB)

Jaký byl nejmenší objekt?

Nejmenším objektem byla zřejmě asi 10 cm velká vážka.

Nejmenší slamáci (60.5 kB) Nejmenší slamáci (93.4 kB)

Jaký byl největší objekt?

Největším objektem byl zřejmě škorpion, slaměná vdova, maxipostel nebo pavučina.

Největší slamáci (165.6 kB) Největší slamáci (141.1 kB) Největší slamáci (161.7 kB) Největší slamáci (176.4 kB)

Jaké byly nejpodivnější objekty?

Výjimečná nápadem i provedením byla telefonní ústředna z prvního ročníku, Karlínský surfař na povodňové vlně z roku 2002, kdy Českou republiku postihly povodně, velký ještěr, který měl v tlamě dětskou baby vysílačku a zařval kdykoliv se někdo přiblížil, funkční loutka Pinocchia, formule, funkční větrný mlýn, slaměné alegorické vozy, Masarykovy metamorfózy, zatmění slunce a další.

Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (123.0 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (183.9 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (133.4 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (186.7 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (91.5 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (118.6 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (101.6 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (125.5 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (102.1 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (104.4 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (115.5 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (115.6 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (117.7 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (180.5 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (114.1 kB) Nejpodivnější a nejzajímavější objekty (131.6 kB)

Je vyhlašován nejkrásnější, vítězný objekt?

Není. Vítězi ten, kdo udělá slamákem radost sobě či jiným.

Vítězí ten, kdo udělá slamákem radost sobě či jiným (185.0 kB)